燕地教会主教列表

数据来源:http://www.brender.eu
列表按照教区名称顺序排列,列表包含有合法与非法主教。资料直接复制粘贴的,只在开头标注了教区中文名,点击人名可以查看详情,其中配有大多数主教的照片。人物名字暂时就不翻译了,可以在《中国天主教会教区目录》对照每个教区详情页的介绍。catholic-hierarchy.org  该网站则有更详细的各主教祝圣谱系,可在在教区页面底部点击对应该教区的链接查看。
文中主要头衔中文名称:Bishop =正权主教;Coadjutor =助理主教;Aux.- Bishop =辅理主教;Archbishop =总主教;Apost. Vicar =宗座代牧;Apost. Prefect =宗座监牧;Administrator =宗座署理;Ordinary =教区首长;Superior =神长

北京 Beijing [Peking], 23.7.1307 Archdiocese Khanbaliq, 10.4.1690 Diocese Peking, 30.5.1856 Apost. Vicariate Northern Ce-Li [Ce-Li Settentrionale], 3.12.1924 name changed to Peking [Beijing], 11.4.1946 Archdiocese Peking [Beijing]

Montecorvino, Giovanni de (1307-28), Archbishop

Firenze, Pietro da (1311-1332), Aux.-Bishop

Thomas (1311-?), Aux.-Bishop
Catalonia, Jerome of (1311-?), Aux.-Bishop

Albuini, Gerardo (1313), Aux.-Bishop

Perugia, Andrea de (1313-18), Aux.-Bishop

Castello, Peregrino da (1313-ca.1320), Aux.-Bishop

Botras, Nicholas de (1333-38), Archbishop

Cosmas, (1338-70 ?), Archbishop

Prato, Guglielmo de (1370-?), Archbishop

Giuseppe (?-before 1403), Archbishop

Domenico (1403-before 1408), Archbishop

Scopper, Conrad (1408 – ?), Archbishop

Carol (before 1410-?), Archbishop?

Giovanni (1410-?), Apost. Administrator

Jacobus (Italianus de Capha or Jacobus Camporea), (1427-41), Archbishop

Leonard, (?-1448 ?), Archbishop

Bartolomeo, the Elder, (1448-?), Archbishop

Bernardo (before 1456), Archbishop

Pelletz, Johannes de (1456-?)

Bartolomeo, the Younger, (after 1456-?), Archbishop

Caffa, Alessandro de (died 1483), Archbishop

Grangia, Jacobus de (1483-?), (Arch-) Bishop?

Della Chiesa, Bernardino (1690-1721), Bishop

Purificación, Francisco da (1725-1731), Bishop

Sousa (Souza), Policarpo de (1740-57), Bishop

Laimbeckhoven, Godfried Xavier (1757-87), Apost. Administrator

Salutti, Giovanni (1778-81), Bishop

Gouvea, Alejandro de (1782-1808), Bishop

Sousa (Souza) Saraiva, Joaquim de (1804-08), Coadjutor

Sousa (Souza) Saraiva, Joaquim de (1808-18), Bishop

Monteiro da Serra, Verissimo (1818-26), Bishop

Pires Pereira, Caetano (1827-38), Administrator

Franca Castro e Moura, João de (1840), Apost. Administrator (Elect), declined

Mouly, Martial-Joseph (1848-56), Apost. Administrator

Anouilh, Jean-Baptiste (1848-58), Coadjutor

Mouly, Martial-Joseph (1856-68), Apost. Vicar

Guierry, Edmond François (1864-68), Coadjutor

Guierry, Edmond François (1868-69), Apost. Vicar

Delaplace, Louis Gabriel (1870-84), Apost. Vicar

Tagliabue, François (1884-90), Apost. Vicar

Sarthou, Jean-Baptiste (1890-99), Apost. Vicar

Favier, Pierre Marie Alphonse (1897-99), Coadjutor

Favier, Pierre Marie Alphonse (1899-1905), Apost. Vicar

Jarlin, Stanislas François (1899-1905), Coadjutor

Jarlin, Stanislas François (1905-33), Apost. Vicar

Vienne de Hautefeuille, Jean de (1919-23), Coadjutor

Fabrègues, Joseph (1923-30), Coadjutor

Montaigne, Paul Léon (1930-33), Coadjutor

Montaigne, Paul Léon (1933-46), Apost. Vicar

Tien Ken-hsin (Tienchensing), Cardinal Thomas (1946-67), Archbishop

Yao Guang-yu (Yao Kwang Yu), Joseph (1959-66), Bishop

Fu Tie-shan, Michael (1979-2007), Bishop

Pei Xiangde, Matthias (1989-2001), Bishop

Li Shan, Joseph (2007- ), Bishop

廊坊 Langfang1993 (unofficial) diocese, 1995 supressed

Song Wei-li, Paul (1993-?), Bishop


天津 Tianjin [Tíentsín], 27.4.1912 Apost. Vicariate Coastal Chi-Li [Ce-Li Marittimo], 3.12.1924 name changed to Tientsin [Tianjin], 11.4.1946 Diocese

Dumond, Paul Marie (1912-20), Apost. Vicar

Vienne de Hautefeuille, Jean de (1920-23), Apost. Administrator

Vienne de Hautefeuille, Jean de (1923-46), Apost. Vicar

Vienne de Hautefeuille, Jean de (1946-51), Bishop

Tchao (Zhao), Alphonsus (1953-1981?), Apost. Administrator

Li De-pei (Dipei), Joseph (1963-83), Bishop

Li Side, (Joseph) Stephen (1982- ), Bishop

Shi Hongzhen, Melchior (1982- ), Coadjutor

Shi Hongchen (Hongzhen), Joseph (1982-92), Aux.- Bishop

Shi Hongchen (Hongzhen), Joseph (1992-2005), Bishop


永平 Yongping [Yüngpíng, Lu Lung], 23.12.1899 Apost. Vicariate Eastern Chi-Li [Ce-Li Orientale], 3.12.1924 name changed to Yüngpingfu, 11.4.1946 Diocese, patriotic diocese of Tangshan

Geurts, Ernest Frans (1899-1940), Apost. Vicar

Lebouille, Eugène (1928-40), Coadjutor

Lebouille, Eugène (1940-46), Apost. Vicar

Lebouille, Eugène (1946-48), Bishop

Herrijgers, Jan (1948-83), Apost. Administrator

Lan Bo-lu (Lan Pai Lu), (1958-1966/76), Bishop

Liu Jing-he, (1981- 2008), Bishop

Fang Jianping, Peter (2000-2008), Coadjutor

Fang Jianping, Peter (2008 – ), Bishop


宣化 Xuanhua [Süanhwa], 10.5.1926 Apost. Vicariate Suanhwafu, 11.4.1946 Diocese

Zhao Huaiyi (Tchao), Philippe (1926-27), Apost. Vicar

Cheng Youxian, Peter (1928-35), Apost. Vicar

Zhang Runbo (Chang Yuin-po), Joseph (1936-46), Apost. Vicar

Zhang Runbo (Chang Yuin-po), Joseph (1946-47), Bishop

Wang Muduo (Wang Mu-to), Peter (1948-59), Bishop

Chang Shou-yi, Stanislav (1958-1987), Bishop

Zhang Jiumu, Simon (1989-99), Bishop

Zhao Zhendong (Zhao Bide), Philip Peter (1989-99), Coadjutor

Zhao Zhendong (Zhao Bide), Philip Peter (1999-2007), Bishop

Zhao Duomo (Zhao Kexun), Thomas (2004-2007), Aux.-Bishop (Coadjutor?)

Zhao Duomo (Zhao Kexun), Thomas (2007- ), Bishop

Cui Tai, (?- ), Coadjutor


保定 Baoding [Paotíng, Ching-Yüan], 14.2.1910 Apost. Vicariate Central Chi-Li [Ce-Li Centrale], 3.12.1924 name changed to Paotingfu, 11.4.1946 Diocese Paotíng [Baoding] 

Fabrègues, Joseph (1910-23), Apost. Vicar

Montaigne, Paul Leon (1924-30), Apost. Vicar

Zhou Jishi (Chow Chi-shih), Joseph (1931-46), Apost. Vicar

Zhou Jishi (Chow Chi-shih), Joseph (1946), Bishop

Fan Xueyan, Joseph Peter (1951-92), Bishop

Wang Qi-wei (Ki Wei), John (1958-1990), Bishop

Shi Chunjie, Paul (1987-1991/93), Aux.- Bishop

Qu Jingfeng, John (1982-88), Bishop

Zhu Yousan, Joseph (1984-88), Coadjutor

Chen Jianzhang, Peter (1988-92), Coadjutor

Chen Jianzhang, Peter (1992-1994/95), Bishop

Pan Deshi, Matthew (1991-2005), Bishop

Su Zhimin, James (1988-93), Aux.- Bishop

Su Zhimin, James (1993-95), Coadjutor

Su Zhimin, James (1995- ), Bishop

An Shuxin, Francis (1993-2006), Aux.- Bishop

Su Changshan, John (2000-2006), Aux.- Bishop (Coadjutor?)

An Shuxin, Francis (2006-2008), Administrator

An Shuxin, Francis (2010- ), Bishop


易县 Yixian [Yihsien], 25.5.1929 Mission “sui iuris”, 9.12.1935 Apost. Prefecture

Martina, Tarcisio (1929-36), Superior

Martina, Tarcisio (1936-61), Apost. Prefect

Zhou Shanfu (Zhou Fangji), Francis (1981-1989), Bishop

Chen Jianzhang, Peter (1982-88), Bishop

Shi Enxiang, Cosmas (1982-1995), Aux.-Bishop

Liu Shuhe, Paul (1982-92/93), Aux.- Bishop

Liu Guandong, Peter (1982-89), Coadjutor

Liu Guandong, Peter (1989-1994), Bishop

Shi Enxiang, Cosmas (1995-2015), Bishop

Zhang Qingtian, John (1992-?), Aux.- Bishop

Zhang Qingtian, John (?- ), Bishop

Chen Cangbao, John (1997- ), Bishop


安国 Anguo [Ankwo], 15.4.1924 Apost. Prefecture Lihsien, 13.7.1929 Apost. Vicariate Anguo, 11.4.1946 Diocese 

Sun (Souen) Dezhen, Melchior (1924-29), Apost. Prefect

Sun (Souen) Dezhen, Melchior (1929-36), Apost. Vicar

Wang Zengyi (Tseng-yi), John Baptist (1937-46) Apost. Vicar

Wang Zengyi (Tseng-yi), John Baptist (1946-51), Bishop

Liu Difen, Stefan (1989-92), Bishop
Wang Feili 
(?- ?), Bishop


蠡县/安国 Lixian [Lichow], 28.4.1931 Apost. Prefecture 

Martinez y Martinez, Hippolito (1932-63?), Apost. Prefect

Wang Zicheng (Huang Zichem), Anthony (1987-1995), Bishop

正定 Zhengding [Chengting], 30.5.1856 Apost. Vicariate Southwestern Chi-Li (Ce-Li Meridio-Occidentale), 2.12.1924 name changed to Chengting [Zhengding], 11.4.1946 Diocese Chengting [Zhengding];

Anouilh, Jean-Baptiste (1858-69), Apost. Vicar

Tagliabue, François (1869-84), Apost. Vicar

Sarthou, Jean-Baptiste (1885-90), Apost. Vicar

Bruguière, Jules (1891-1906), Apost. Vicar

Coqset, Auguste (1907-17), Apost. Vicar

Vienne de Hautefeuille, Jean de (1915-17), Coadjutor

Vienne de Hautefeuille, Jean de (1917-19), Apost. Vicar

Schraven, Franziskus Hubert (1920-37), Apost. Vicar

Chen Qiming (Chen Chi-ming), Job (1939-46), Apost. Vicar

Chen Qiming (Chen Chi-ming), Job (1946-59), Bishop

Liu An-zhi, Andrew (1962-1966/76), Bishop

Jia Zhiguo (Kia Zhi Cuo), Julius (1980 ? – ), Bishop

Jiang Taoran, Paul (1989-2008), Bishop

Dong Guanhua, Paul (2005- ), Bishop (not legally)


赵县 Zhaoxian [Chaohsien] 18.3.1929 Apost. Prefecture, 11.1.1932 Apost. Vicariate, 11.4.1946 Diocese

Zhang Bide (Chang Pi-te), John (1929-32), Apost. Prefect

Zhang Bide (Chang Pi-te), John (1932-46), Apost. Vicar

Zhang Bide (Chang Pi-te), John (1946-53), Bishop

Min Doumu, Thomas (1953-1980/81), Administrator

Min Doumu, Thomas (1980/81), Bishop?

Min Xilian, Stanislaus (1982-83), Bishop

Wang Chong Lin, Raymund (1983?/1998-2006), Bishop

Jiang Ming Yuan, Joseph (2000-2006), Coadjutor

Jiang Ming Yuan, Joseph (2006-2008), Bishop


邢台/顺德 Xingtai [Shunteh], 2.3.1933 Apost. Prefecture, 13.1.1944 Apost. Vicariate, 11.4.1946 Diocese

Krause, Ignaz (1933-44), Apost. Prefect

Krause, Ignaz (1944-46), Apost. Vicar

Krause, Ignaz (1946-84), Bishop

Xiao Liren, Michael (1982-96), Bishop

Hou Jin-de, Joseph (1989-1994), Bishop

Wang Chong Lin, Raymund (?-2010), Administrator

Wang Jingmin, (?- ), Administrator

Shi Guangdong, (?- ), Bishop


献县 Xianxian [Síenhsíen, Cangzhou], 30.5.1856 Apost. Vicariate Southeastern Chi-Li [Ce-Li Meridio-Orientale], 3.12.1924 name changed to Síenhsíen [Xianxian], 11.4.1946 Diocese

Languillat, Adrien (1856-64), Apost. Vicar

Dubar, Edouard (1864-78), Apost. Vicar

Bulté, Henri  (1880-1900), Apost. Vicar

Maquet, Henri (1901-19), Apost. Vicar

Lécroart, Henri (1917-19), Coadjutor

Lécroart, Henri (1919-37), Apost. Vicar

Zhao Zhensheng (Chao Cheng-shen), Francis (1937-46), Apost. Vicar

Zhao Zhensheng (Chao Cheng-shen), Francis (1946-68/70), Bishop
Liu Ding-han, John (1980-98), Bishop

Song Wei-li, Paul (1982- 87), Aux.-Bishop

Song Wei-li, Paul (1987-1996), Bishop

Hou Jingwen (Heoujing Wen), Peter (1993-98), Coadjutor

Hou Jingwen (Heoujing Wen), Peter (1998-99), Bishop

Liu Ding-han, John (1999-2000), Bishop

Li Zhenrong, Paul (1983-1992), Bishop

Zhang Weizhu, Joseph (1991- ), Bishop

Li Lian Gui, Joseph (2000- ), Bishop


景县 Jingxian [Kinghsien], Hengshui, 25.4.1939 Apost. Prefecture, 9.1.1947 Diocese

Brellinger, Leopold (1939-47), Apost. Prefect

Brellinger, Leopold (1947-67), Bishop

Fan Wen-xing, Peter (1954-?), Administrator

Fan Wen-xing, Peter (1980-99), Bishop

Gao Yuchen, Thomas (1989-?), Bishop

Chen Xilu, Matthias (1996-99), Coadjutor

Chen Xilu, Matthias (1999-2008), Bishop

Feng Xinmao, Peter (2002-2008), Coadjutor

Feng Xinmao, Peter (2008- ), Bishop


永年 Yongnian [Yüngníen], 24.5.1929 Apost. Prefecture, 6.3.1933 Apost. Vicariate, 11.4.1946 Diocese

Cui Shouxun (Tsoei Shou-hsün), Joseph (1929-33), Apost. Prefect

Cui Shouxun (Tsoei Shou-hsün), Joseph (1933-46), Apost. Vicar

Cui Shouxun (Tsoei Shou-hsün), Joseph (1946-53), Bishop

Wang Shou-qian (Wang Shou Shien), Lucas (1958-1964?/1987), Bishop

Han Dingxian, Johannes (1989-2007), Bishop

Shi Shuang-xi, (2004), Bishop or Aux.-Bishop


大名 Daming [Taming, Handan], 11.3.1935 Apost. Prefecture, 8.7.1947 Diocese

Szarvas, Nicolas (1946-47), Apost. Prefect

Lischerong, Gáspár (1947-72), Apost. Administrator

Guo Mingye, (1950-66), Apost. Administrator

Zhou Qingyun (1960- ), Bishop

An Shi’en, Simon (1989-2002), Bishop

Chen Bolu (Bailu), Peter (1988-99), Bishop

Yang Xiangtai, Stephen (1996-99), Coadjutor

Yang Xiangtai, Stephen (1999- ), Bishop

Sun Jigen, Joseph (2011- ), Coadjutor


西湾子 Chongli-Xiwanzi [Siwantze], 28.8.1840 Apost. Vicariate Mongolia, 11.12.1883 name changed to Central Mongolia [Mongolia Centrale], 14.3.1922 name changed to Tchagar, 3.12.1924 name changed to Siwantze [Chongli-Xiwanzi], 11.4.1946 Diocese

Mouly, Martial-Joseph (1840-48), Apost. Vicar 

Daguin, Florent (1848-57), Coadjutor 

Daguin, Florent (1857-59), Apost. Vicar

Bax, Jacques (1871-74), Apost. Pro-Vicar

Bax, Jacques (1874-95), Apost. Vicar

Van Aertselaer, Jérôme (1898-1924), Apost. Vicar

Ter Laak, Everard (1914-24), Coadjutor

Ter Laak, Everard (1924-31), Apost. Vicar

De Smedt, Léon Jean Marie (1931-46), Apost. Vicar

De Smedt, Léon Jean Marie (1946-51), Bishop

Zhang Kexing, Melchior (1949-51), Coadjutor

Zhang Kexing, Melchior (1951-88), Bishop

Pan Shao-qing (1958-83), Bishop

Hao Jinli, Andreas (1984-88), Coadjutor or Aux.-Bishop

Xu Lizhi, Philip (1987-92), Aux.- Bishop

Hao Jinli, Andreas (1988-2011), Bishop

Yao Liang, Leo (2002-2009), Aux.-Bishop (or Coadjutor)


锦州/热河 Jinzhou [Jehol], 11.12.1883 Apostolic Vicariate of Eastern Mongolia [Mongolia Orientale], 3.12.1924 name changed to Jehol [Jinzhou], 11.4.1946 Diocese

Rutjes, Theodorus Hermann (1883-96), Apost. Vicar

Abels, Conrad (1897-1942), Apost. Vicar

Janssens, Louis (1922-42), Coadjutor

Janssens, Louis (1942-46), Apost. Vicar

Janssens, Louis (1946-48), Bishop

Oste, Joseph Julien (1948-71), Bishop
Shi Huayu
, (1953-58), Apost. Administrator

Zhao You-min, (1958-84), Bishop

Guo Jincai, Joseph (2010- ), Bishop


赤峰 Chifeng [Chihfeng], 11.1.1932 Apost. Prefecture, 21.4.1949 Diocese Chihfeng [Chifeng] 

Tchao, Lucas (1932-49), Apost. Prefect

Cheu, Fabian (1949-82), Apost. Prefect

Zhu Wenyu (Zhu Xiang yu; Zhu Weng; Zhu Wen Han), Andreas (1990-2006), Bishop


林东 Lintong [Lintung], 18.5.1937 Apost. Prefecture, for CPA part of patriotic diocese of Chifeng

Larochelle, Edgar (1937-38), Apost. Prefect

Massé, Emilien (1939-43), Apost. Prefect

Prévost Godard, Joseph (1946-56), Apost. Prefect

Advertisements

作者: Domdionysius

罗马天主教徒,教名雅各·比约,奉行传统主义,追随圣庇护十世司铎会。幽燕独立运动发起者之一。

发表评论

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / 更改 )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / 更改 )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / 更改 )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / 更改 )

Connecting to %s